Üniversitemiz Sosyal Medya Hesapları

2018-ÖSYS YERLEŞTİRME İLE KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE YERLEŞEN ADAYLARIN KAYIT İŞLEMLERİ

2018–ÖSYM Yerleştirme ile gelen adaylar...
1- E-devlet Online Kayıt

Üniversitemize 2018-ÖSYS ile yerleşen aday 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ adresine E-Devlet şifresiyle girerek “e-Hizmetler” sekmesinden açacağı sayfanın sonunda yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” sekmesinden kayıt işlemlerini yaparak kayıt yaptırdığına dair belge alabilirler. Bu yöntemle kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerin üniversitemize kayıtlarla ilgili olarak gelmelerine veya herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

2- Kocaeli Üniversitesi Online Kayıt

Üniversitemize 2018-ÖSYS ile yerleşen adayları e-devlet üzerinden online kayıt olamamaları durumunda üniversitemiz ana sayfasında yer alan “Bilgi Sistemleri -> Öğrenci Kayıt İşlemleri” bağlantısından 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında kayıt yaptırabilirler.
Online kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra cilt no, aile sıra no ve sıra no bilgilerini kullanmaları gerekecektir. (Yeni T.C. kimlik kartı sahibi öğrencilerimiz bu bilgileri E-Devlet kapısından öğrenebilirler.)

3- Kocaeli Üniversitesi Akademik Birimlerde Aday Kayıtları

E-Devlet kapısından veya Kocaeli Üniversitesi online kayıt bağlantısından üniversitemize kayıt olamayan adaylar, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan adaylar ve rapor ile kayıt olunan bölümlere/programlara yerleşen adaylar 03-07 Eylül 2018 tarih aralığında 2018-ÖSYS ile yerleşmiş oldukları akademik birimlerinin öğrenci işleri bürosuna başvurarak kayıt işlemlerini yaptırabilirler.

a- Ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak Üniversitimiz programlarına yerleştirilen öğrencilerimiz geçici kayıtlarını yaptırmak için 03-07 Eylül 2018 tarihlerinde Üniversitemize şahsen müracaat edeceklerdir. Ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucunda ortaöğretimden mezun olacak öğrenciler bu durumlarını belgelemeleri şartıyla 31 Aralık 2018 tarihine kadar Üniversitemize şahsen müracaat ederek asıl kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Konu hakkındaki karar için tıklayınız.

b- Tıp Fakültesi (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Spor Bilimleri Fakültesi (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Sağlık Bilimleri Fakültesi (Yalnızca Ebelik ve Hemşirelik Programları tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir. Yalnızca İlk ve Acil Yardım Programında ÖSYM Klavuzunda Bakınız 233’de belirtilen şartları sağladığına dair Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Kartepe Atçılık MYO (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Yahya Kaptan MYO (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO (Yalnızca Özel Güvenlik ve Koruma Programı ÖSYM Klavuzunda Bakınız 273’da belirtilen şartları sağladığına dair Sağlık Kurulu Raporu getirecektir.)
İzmit MYO (Yalnızca Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı ÖSYM Klavuzunda Bakınız 116’da belirtilen şartları sağladığına dair Sağlık Kurulu Raporu getirecektir.)
Denizcilik Fakültesi (Sahil ve Hudutlar Genel Müdürlüğünden “Gemi Adamı Olur Raporu” getirilecektir.)
Karamürsel MYO (Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, Gemi Makinaları İşletme Programı ve Deniz Liman İşletme Programı öğrencileri Sahil ve Hudutlar Genel Müdürlüğünden “Gemi Adamı Olur Raporu” getirecektir.)
Diş Hekimliği Fakültesi (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)
Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu getirilecektir.)

Öğrencileri kayıt esnasında branşa göre tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu veya Sahil ve Hudutlar Genel Müdürlüğü’nden “Gemi Adamı Olur Raporu” getireceklerinden 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında şahsen müracaat edeceklerdir.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Özel Yetenek Sınavı ile kabul edildiğinden kayıtlarını 11-13 Eylül 2018 tarihleri arasında Yedek Öğrenci Kayıtları 14-18 Eylül 2018 Tarihleri arasında kayıt birimine şahsen müracaat edeceklerdir.
Devlet Konservatuarı öğrencileri Özel Yetenek Sınavı ile kabul edildiğinden kayıtlarını 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında kayıt birimine şahsen müracaat edeceklerdir. • MEB sistemi, 2008 yılı ve öncesine ait Orta Öğretim Mezuniyet bilgilerini çevrimiçi platformda üniversitelere sunamamaktadır. Bu teyitleşme E-Kayıt yönergesinde zorunlu tutulduğundan, bu durum E-Kayıta engel bir sorun teşkil etmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimizin, akademik takvimde belirtilen süre içerisinde belgelerini akademik birimlerine getirerek (bireysel veya noter onaylı vekalet yoluyla) kayıt yaptırmaları gerekliliği vardır.

 • E-Devlet üzerinden E-Kayıt yapan öğrencilerimizin bilgileri 1 (bir) gün sonra Öğrenci Bilgi Sistemi' ne alınmaktadır. Öğrenci Numarası ve şifre Sorgulama İşleminin E-Kayıttan bir gün sonra yapılması gerekmektedir. Üniversitemiz Online Kayıt Bağlantısını kullanarak kayıt yapan öğrencilerimizin kayıt esnasında belirttikleri e-posta adreslerine, kayıt işlemi sorunsuz gerçekleştiğinde öğrenci numaraları ve şifreleri hemen gönderilmektedir. E-Posta ulaşmayan öğrenciler Şifre İşlemleri menüsünden öğrenci numarasını öğrenebilir ve şifresini oluşturabilir.

 • 2018/2019 Eğitim Öğretim Yılında Üniversitemize yeni kayıt yaptıracak olan (Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu) Engelli öğrencilerimizin tespit edilmesi ve ihtiyaçlarının belirlenmesi için ilgili formun doldurularak Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü'ne iletilmesi gerekmektedir.

  Formu indirmek için tıklayınız.


 • Üniversitemize kayıt olan tüm öğrenciler Öğrenci Numarası Sorgulama bağlantısını kullanarak öğrenci numaralarının ve Öğrenci Bilgi Sistemine giriş şifrelerinin eposta adreslerine gönderilmesini sağlayabilirler. E-Posta ulaşmayan öğrenciler Şifre İşlemleri menüsünden öğrenci numarasını öğrenebilir ve şifresini oluşturabilir.

 • Kayıt yaptıran öğrencilerimiz Eposta Güncelleme sayfasından eposta adreslerini güncelleyebilirler.

 • Üniversitemize kayıt olan öğrencilerimizin öğrencilik hakkı kazanabilmeleri için 17 - 21 Eylül 2018 tarihleri arasında ders seçimi işlemlerini öğrenci sayfalarından (ÖBS) yapmaları, ders seçimlerini ise 24 - 28 Eylül 2018 tarihinde akademik danışmanlarına onaylatmaları gerekmektedir. İkinci öğretim bölümlere/programlara kayıt olan öğrencilerimizin ders seçimi sonrasında 18-28 Eylül 2018 tarihleri arasında öğrenci numaralarıyla Türkiye İş Bankası Şubelerinden katkı payını/öğrenim ücretini yatırmaları gerekmektedir. Öğrenciler katkı payını/öğrenim ücretini yatırmadıkları takdirde akademik danışmanlar tarafından ders onaylamaları yapılamayacaktır.

 • Online Kayıt ile ilgili sorularınız için lütfen Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret ediniz. Bu sayfa sizden gelen sorularla güncellenmektedir.
  Diğer sorularınız için onlinekayit@kocaeli.edu.tr eposta adresini kullanabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı