SIKÇA SORULAN SORULAR


Öğrenci Numarası Sorgulama bağlantısı yardımıyla T.C. Kimlik Numarası ve E-Posta bilgilerinin girişi yapılarak e-posta adresinize Öğrenci Numaranızın ve Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş Şifrenizin gönderilmesini sağlayabilirsiniz. E-Posta ulaşmayan öğrenciler Şifre İşlemleri menüsünden öğrenci numarasını öğrenebilir ve şifresini oluşturabilir.
E-Devlet' ten kayıt olduysanız ÖSYM' ye bildirmiş olduğunuz e-posta adresinizi kullanmanız gerekmektedir. Üniversitemiz Online Kayıttan ya da Akademik birimlerden kayıt olduysanız kayıt esnasında belirttiğiniz e-posta adresinizi kullanmanız gerekmektedir. Eğer bu adresinizi hatırlamıyorsanız E-Posta Güncelleme bağlantısını kullanarak Öğrenci Bilgi Sistemi' nde kayıtlı olan e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.
 • E-Devlet üzerinden E-Kayıt yapan öğrencilerimizin bilgileri 1 (bir) gün sonra Öğrenci Bilgi Sistemi' ne alınmaktadır. Öğrencilerimiz kayıt işleminden bir gün sonra Şifre İşlemleri menüsünden öğrenci numarasını öğrenebilir ve şifresini oluşturabilir. Üniversitemiz Online Kayıt Bağlantısını kullanarak kayıt yapan öğrencilerimizin kayıt esnasında belirttikleri e-posta adreslerine, kayıt işlemi sorunsuz gerçekleştiğinde öğrenci numaraları ve şifreleri hemen gönderilmektedir.
 • E-Postanızın gereksiz (spam) kutusunu kontrol ediniz.
 • Yukarıdaki işlem adımları denendiği halde e-postanın size ulaşmaması halinde, Şifre İşlemleri bağlantısını kullanarak öğrenci numarasını öğrenebilir ve şifresini oluşturabilirsiniz.
 • 2017/2018 Eğitim Öğretim Yılında Üniversitemizi kazanan ve E-Devlet veya Üniversite E-Kayıt Sistemi ile kayıt olan öğrencilerimiz belge getirmeyeceklerdir.
 • Üniversitemize kayıt olan öğrencilerimizin öğrencilik hakkı kazanabilmeleri için ise 05-08 Eylül 2017 tarihleri arasında ders seçimi işlemlerini öğrenci sayfalarından (öBS) yapmaları, ders seçimlerini ise 11-15 Eylül 2017 tarihinde akademik danışmanlarına onaylatmaları gerekmektedir. İkinci öğretim bölümlere/programlara kayıt olan öğrencilerimizin ders seçimi sonrasında öğrenim ücretini yatırmaları gerekmektedir. Öğrenciler öğrenim ücretini yatırmadıkları takdirde akademik danışmanlar tarafından ders onaylamaları yapılamayacaktır.
 • E-Devlet üzerinden kaydını tamamlayan öğrencilerimizin ayrıca Üniversitemiz online sayfası üzerinden kayıt yaptırmasına gerek yoktur.
 • Üniversitemiz üzerinden kayıt yaptırdıktan sonra E-Devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerin E-Devlet' te yaptırdıkları kayıt ve öğrenci numaraları geçerli olmaktadır. Herhangi bir yerden kayıt yaptıran öğrencilerimiz için üniversitemiz öğrenci kayıt sistemi tekrar kayıt işlemi yapılmasına izin vermemektedir.
Kayıt sistemi, ulusal bir veritabanı olan Merkezi Nüfus İşleri Sistemi (MERNİS) ile entegre çalışmaktadır. Bu uyarıyı almanız, nüfusa kayıtlı bazı bilgilerinizin nüfus cüzdanınızdan ve/veya sisteme girdiğiniz bilgilerden farklı olduğunu gösterir. Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla bu bilgilerin doğrulanmasını sağlayıp (Cilt No, Aile Sıra No, Sıra No gibi bilgileriniz), doğru bilgilerle sisteme tekrar giriş yapınız. Ayrıca aşağıdaki link yardımıyla nüfus bilgilerinizin geçerliliğini kendiniz kontrol edebilirsiniz.
https://tckimlik.nvi.gov.tr/TCKimlikNo/NufusaKayitYeriSorguModul.aspx
Kayıt sistemi, ulusal bir veritabanı olan YÖKSİS (Yükseköğretim Ortak Veritabanı Sistemi) ile entegre çalışmaktadır. Bu uyarıyı almanız, daha önce devam etmekte olduğunuz eğitim kurumunun ilişik kesme veya mezuniyet durumunuzu bu sisteme henüz bildirmediği anlamına gelir. E-kayıt yapabilmek için, daha önceki eğitim kurumunuza başvurarak bu verinin güncellenmesini sağlamanız gereklidir.
 • Kayıt sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan temin edilen verilerle entegre çalışmaktadır. Bu ya da benzer bir uyarı alıyorsunuz aşağıdaki durumları dikkatle inceleyiniz.
 • MEB sistemi, 2008 yılı ve öncesine ait Orta Öğretim Mezuniyet bilgilerini çevrimiçi platformda üniversitelere sunamamaktadır. Bu teyitleşme E-Kayıt yönergesinde zorunlu tutulduğundan, bu durum E-Kayıta engel bir sorun teşkil etmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimizin, akademik takvimde belirtilen süre içerisinde belgelerini akademik birimlerine getirerek (bireysel veya noter onaylı vekalet yoluyla) kayıt yaptırmaları gerekliliği vardır.
 • Özel Belge (rapor, gemi adamı vb.) ile kayıt olunan bölümlere/programlara yerleşen adaylar 14-18 Ağustos 2017 tarih aralığında 2017-ÖSYS ile yerleşmiş oldukları akademik birimlerinin öğrenci işleri bürosuna başvurarak kayıt işlemlerini yaptırabilirler.
 • Ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak Üniversitimiz programlarına yerleştirilen öğrencilerimiz geçici kayıtlarını yaptırmak için 14-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Üniversitemize şahsen müracaat edeceklerdir. Ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucunda ortaöğretimden mezun olacak öğrenciler bu durumlarını belgelemeleri şartıyla 29 Aralık 2017 tarihine kadar Üniversitemize şahsen müracaat ederek asıl kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
  Konu hakkındaki karar için tıklayınız.